מאמרים
<<  חזרה לרשימת המאמרים 
       

חשיבות בחירת בעלי מקצוע להצלחת הפרויקט

מאת צור ארזים ניהול ופיקוח פרויקטים

בעבר נדרשנו לשכור את שירותיו של איש מקצוע על מנת לבצע פעולות רבות. כיום, בעידן האינטרנט והתפוצצות המידע, אנו יכולים לבצע בעצמנו את אותן פעולות בעזרת מידע זמין הנמצא בחיפוש מהיר במאגרי מידע. תחביבים שבעבר נראו מעבר להישג ידנו, כגון תיקונים קטנים בבית, תכנון טיולים בחו"ל ועוד – כולם ברי השגה היום באמצעות רשת המידע העולמית.

אבל לא בכדי ישנן פעולות שעל מנת לבצען יש יתרון גדול ומשמעותי בפנייה דווקא לבעלי המקצוע, אשר מאחוריהם ישנן שנות הכשרה רבות וניסיון מקצועי עשיר. כפי שלעולם לא תפקידו את בריאותכם בידי מנוע חיפוש, כך אין זה כדאי או משתלם להפקיד פרויקט בניה – אפילו פרויקט קטן יחסית, כגון בניית וילה או בית פרטי – בידיו של מי שאינו מוסמך ומנוסה בדבר.

החשיבות של ההסתייעות בבעלי מקצוע הינה קריטית כבר בשלביו הראשונים של הפרויקט. אדריכל מוצלח ומעצב פנים כישרוני יכולים להפוך את בית החלומות הנמצא בחזון למציאות. אדריכל מקצועי יידע לעשות שימוש מיטבי בתנאי השטח העומד לרשותכם, לקחת בחשבון שיקולים שאינם ברורים מאליהם, כגון כיווני אוויר ותאורה טבעית, ולעצב בניין מתאים לסביבתו ולשימוש המיועד לו. מעצב פנים מנוסה ייתן מיצוי מקסימאלי של החלל ויאפשר לו לענות במדויק על צורכיכם, תוך שמירה על ערכים אסתטיים ועיצוביים.

גם לבעלי מקצועות פחות "זוהרים" יש חשיבות קריטית בתוצאה סופית איכותית. מהנדס בניין מתכנן את הקונסטרוקציה, קובע אילו חיזוקים דרושים לבניין ובאילו חומרים כדאי להשתמש על מנת לממש את תכניותיו של האדריכל. טעות בשיקול הדעת שלו – מחוסר מקצועיות או מחוסר ניסיון – עלולה להוביל לשקיעת קירות, לסדקים ועוד. גם בפרטים הקטנים יותר חשובה מאוד מעורבותם של מומחים: כך, לדוגמה, מהנדס ביוב טוב הוא מי שיוכל לשקול את הדרישות של היזם – מספר המקלחות בבית ומיקומן, דרישה לברזי מים בנקודות שונות בבית, סך הכול כמות ביוב צפויה ביום ועוד – ולתכנן מערכת ביוב אשר תעמוד בכולן.

ומובן מאליו, כבר בשלב תכנון פרויקט בסדר גודל של הקמת בית פרטי דרושה מעורבות של מנהל הקמה. הוא מכיר את כל התכניות על בוריין, מתאם בין המתכננים, המהנדסים והיועצים ליצירת תמונה מקיפה שהיא תכנית העבודה על הבניין. תכנית זו צריכה להכיל תכנון מפורט של שלבי העבודה, מספר העובדים ומקצועם הדרושים לכל שבוע או יום עבודה, תאריכי אספקת חומרי גלם ועוד.

בשלב הביצוע, בחירת אנשי המקצוע הינה קריטית לא פחות. מדובר על בחירה של קבלן בניה מקצועי ומהימן, שאפשר לסמוך עליו שיבצע את עבודתו נאמנה ולא יגרום לעיכובים (מכוונים או בגלל שגיאות) בהקמת הבניין, ועוזריו הנם מומחים בכלל העבודות הנדרשות משלב הקמת היסודות, דרך שלב הזיפות והטיוח ועד לשלבים הסופיים של ליטוש מרצפות והתקנת קרמיקה. עובד אשר איננו בעל מומחיות גבוהה דיה יכול לגרום לנזק חמור לחומרי הגלם שעלותם גבוהה ולעכב את התקדמות העבודה. במקרים חמורים, עובד שאינו מיומן דיו עלול להשאיר את הבניין עם טעויות שיתגלו בשנים שלאחר מכן – "פיצוצים" בקירות, רצפה לא מפולסת, נזילות ועוד.

ידוע שקניית חומרי הגלם מהווה את אחת ההוצאות הכבדות ביותר בהקמת בניין, וכי איכותם משפיעה מאוד על איכות התוצר הסופי. בנוסף, איחור באספקת חומרי הגלם יכול לעכב את בניית הבניין כולו, עיכוב אשר מחירו תמיד יקר. לפיכך, אין זה די לבחור רק קבלן מבצע איכותי, אלא יש לבחור גם ספק חומרי גלם אמין.

גם בשלב הביצוע, כמו בשלב התכנון ואולי אף יותר, מומלץ מאוד לשכור את שירותיו של מנהל הקמה מנוסה. הוא זה אשר יעקוב ויוודא היצמדות ללוחות זמנים, יפקח על הבניה, ימדוד ויראה כי התוצר הנבנה הוא בהתאם לדרישות היזם ויתאם בין הקבלנים השונים בשטח.

לסיכום, ניתן לקבוע, כי בניה של בית פרטי או וילה הינה פרויקט סבוך ביותר ויקר מאוד, שאנשים רבים משקיעים בו את מיטב כספם על מנת להקים לעצמם בית או ליצור לעצמם מקור הכנסה לעתיד. בגלל ההוצאה הגדולה ממילא, רבים חושבים שכדאי לחסוך ולוותר על שירותיו של איש מקצוע כזה או אחר, אך מדובר למעשה באפשרות לבכייה לדורות. טעות של איש מקצוע חסר ניסיון בשלב התכנון או הביצוע עלולה לעלות עשרות מונים יותר משכרו של איש מקצוע מיומן ומנוסה בעת התיקון בשלבים מאוחרים יותר.

  • מאמרים
  • יעוץ והנדסת חשמל
  • אודיו-וידאו
  • מסלול יעוץ
  • שאלות ותשובות
  • פרוייקטים
  • ממליצים
עיצוב והקמה EPEL studio