מאמרים
<<  חזרה לרשימת המאמרים 
       

חשיבות מהנדס החשמל בפרויקט

מאת משה אוחנה

היום, כשאתם בונים את בית חלומותיכם, אתם נדרשים להכריע בתחומים טכנולוגים חדשניים, שלעיתים אינם נהירים לכם. אחד הנושאים המהותיים והראשונים הוא תחום החשמל.

תחום הבניה מתקדם, העולם צועד קדימה, רמת החיים עולה וכך גם השאיפה לבניה חכמה ולעיתים גם חסכונית. גם אתם קרוב לודאי תרצו לשלב בבית החדש שלכם, מערכות טכנולוגיות מתקדמות, מבוססות חשמל ותקשורת, שיהפכו את חייכם לנוחים יותר.

לשם כך קיים מהנדס החשמל, פונקציה של מתכנן/יועץ, שכניסתו לתהליך הבניה מלווה את זו של האדריכל ומקדימה את בחירתו של קבלן החשמל (חשמלאי).

מערכת החשמל בבתים פרטיים בשנות האלפיים

 1. כמעט לכל מערכת המשולבת בבית יש נגיעה להזנות חשמל ו/או תשתיות תקשורת. מערכת החשמל הבסיסית בבית, כוללת כוח (שקעים), תאורה, תריסים חשמליים, מזגנים ועוד. בנוסף, בחלק גדול מהבתים המודרניים משולבות מערכות נוספות כמו חימום תת רצפתי חשמלי, או חימום במים.
 1. בכל מבנה מודרני כיום יש דרישה לפיקוד ובקרה על מערכות החשמל. האלמנטים הבסיסיים כמו תאורה, תריסים, דוד מים חמים ומזגן – יכולות להיות תחת שליטת מערכת בקרה ממוחשבת. המערכות יכולות להיות קונבנציונליות – באמצעות מגעים וממסרים, או ייעודיות - "מערכות בית חכם".

 1. בנוסף למערכת החשמל הבסיסית, מתקינים היום בבתים מערכות נוספות: מערכת אבטחה שכוללת מערכת גילוי פריצה ומערכות טלביזיה במעגל סגור, מערכת אינטרקום וטלפוניה, תשתיות למחשבים, טלביזיה בכבלים או לווין, תשתיות למערכות אודיו וידאו.

מהנדס החשמל – כבר בשלבים המוקדמים של התכנון

 1. מהנדס החשמל כמתכנן וכיועץ, נכנס לפרויקט בשלבים המוקדמים של התכנון. כבר בשלב ההיתרים, אחראי מהנדס החשמל לקבל את האישורים הנדרשים מהרשויות הרלוונטיות – חב' חשמל, בזק ו-HOT , ולתאם את אופן חיבור החשמל למבנה המתוכנן, ואת מועד הביצוע שלו.
 1. בשלב התכנון המוקדם, יחד עם האדריכל, אחראי מהנדס החשמל להגדרת המיקומים הנדרשים ללוחות חשמל והתקשורת, ולמעברים הורטיקאליים בבית.

 1. מהנדס החשמל הוא איש אמונו של המזמין בתחום נשוא התכנון. תפקידו לאסוף מידע מבעל הבית והיועצים השונים ולבנות פרוגראמה לתכנון. הפרוגראמה מאפשרת למזמין הערכה של מיקום (לוחות חשמל, מעברים), והערכה תקציבית.
 1. לרוב, בגמר התכנון, מכין מהנדס החשמל מפרטים טכניים, כתבי כמויות, אומדנים והתוכניות שיהוו את המכרז לבחירת חשמלאי ובסיס אחיד להשוואה בין ההצעות מקבלני החשמל השונים.

 1. מהנדס החשמל, כנציג מקצועי של המזמין, אחראי על ייצוג האינטרסים של המזמין מול הספקים והקבלנים השונים. זאת, כולל בדיקת התאמה של הביצוע בפועל לתכנון, בכפוף לדרישות חוק החשמל. כמו כן, נותן מהנדס החשמל פתרונות, ומלווה את הביצוע, בדרגת פיקוח עליון.

 • מאמרים
 • יעוץ והנדסת חשמל
 • אודיו-וידאו
 • מסלול יעוץ
 • שאלות ותשובות
 • פרוייקטים
 • ממליצים
עיצוב והקמה EPEL studio